Česky | English

R/C model finder

Popisovaná konstrukce "hledátka" se občas může hodit komukoliv. Prvně jsem o ní začal uvažovat po 35minutovém hledání větroně (Filip 600) ve vysoké trávě. Definitivní rozhodnutí padlo po nátlaku kolegy, kterému se v podstatě podařilo to samé na stejném místě. Základní podmínkou byla možnost dálkového zapnutí uživatelem, později bylo přidáno i hlídání výpadku signálu.

Základní technické parametry

Popis konstrukce

Veškerou činnost zabezpečuje levný mikrokontrolér PIC12C508(A) fy Microchip [1], který je běžně dostupný a je poměrně oblíben. Pravda je, že v dnešní době je již překonán převážně mikrokontroléry s pamětí FLASH (např. PIC12F675). Program (firmware) je napsán v jazyce BASIC a přeložen kompilátorem fy Crownhill [2], který je v tzv. Lite verzi volně dostupný na webu. Přestože má tato verze jistá omezení (hlavním je pouze 50 řádků programu), na výsledné funkci modulu se to neprojeví. K dispozici je jak zdrojový kód (včetně komentářů), tak i přeložený HEX soubor, připravený k přímému naprogramování mikrokontroléru. A to pro oba již zmíněné typy PIC12C508 a PIC12F629. Všechny soubory jsou na webových stránkách autora [3] - www.qsl.net/ok1mpe.

V základním režimu se akustická návěst zapíná uživatelsky, pokud jsou impulzy delší než 1,5 ms ("přes půlku"), nebo při výpadku impulzů (ztrátě signálu) po dobu delší než cca 20 s. To je doba dostatečná k zapnutí nebo vypnutí vysílače. Pro snadné rozpoznání mají obě možnosti odlišné akustické návěsti. Omezený režim umožňuje pouze hlídání ztráty signálu. Volba tohoto režimu se provádí přivedením log. 0 na pin 7 (chcete-li propojením pinů 7 a 8). Z popsaného chování je zřejmé, že základní režim se hodí, pokud lze modul připojit na volný kanál. Oproti tomu v omezeném režimu se modul připojuje k jakémukoliv již používanému kanálu (např. pomocí "Y" kabelu).

Pro mikrokontrolér je použito stejné napájení jako pro serva, proto nejsou potřeba další součástky pro realizaci stabilizátoru napětí. V případě nějakého rušení lze zapojit blokovací kondenzátor mezi napájení (piny 1 a 8). Protože celou konstrukci tvoří v podstatě pouze dvě součástky (mikrokontrolér a piezo měnič), nebyl realizován plošný spoj a byl použit systém "vosího hnízda". Výběr součástek není kritický, sám jsem použil šuplíkové zásoby. Nic se nenastavuje, při správném zapojení vše funguje napoprvé. Happy searching!

Seznam součástek

Literatura

Schema zapojení

RC model finder - schema

Soubory ke stažení

Viz. odkaz "Download"

« zpět do kategorie "Elektronika"
« zpět do kategorie "RC modelářství"