Česky | English

Radioamatérství

Radioamatérskou licenci (OK1MPE) jsem získal v roce 1996 (?), kdy jsme společně s kamarádem Martinem (OK1JLO) úspěšně absolvovali zkoušku na ČTÚ.

Logicky i v tomto "oboru" (myslím tím obecně rádiové spektrum, nejen HAM) jsem spáchal několik věcí s mikrokontroléry. Byla to všehochuť - roger beep, selektivní volby, generátory CTCSS, generátory CW, kontroléry pro převaděče a další. Něco z toho bylo publikováno veřejně, něco ne :) Něčeho vzniklo jednotky, něčeho desítky a něčeho dokonce stovky :) Něco bylo legální, něco pololegální a našlo se i něco řekněme pro testovací a samovzdělávací účely.

OK0BNC byl mým domovským převaděčem. Konstrukce Martin OK1JLO (jak jinak), kontrolér moje maličkost. Lokalita: Praha 6 - Strahov /logicky k tehdejším možnostem :) /, počet verzí: nespočetně...

Další převaděč s kterým jsem měl něco do činění byl OK0BG. Ostatně, o (ne)oživení převaděče OK0BG jsme s Martinem OK1JLO napsali kdysi kratičký článek. Bohužel zub času se podepsal a již ho není možné 100% obnovit (nejsou fotografie, které jsou s tím spojeny - škoda).

.."obnovené" povídání o převaděči OK0BG...

V převaděči OK0ACR se tenkrát (tušim) objevil generátor CTCSS, stejně jako u několika HAMů v jejich nejrůznějších radiostanicích. Jednoduchá konstrukce Roger Beepu prošla Evropou v několika modifikacích, např. by Carlos EB4FBZ.