Překladače pro mikrokontroléry
Celou řadu let jsem si vystačil a skutečně zdrojové kódy psal pouze v assembleru. Po čase jsem zkusil i překladače vyšších programovacích jazyků - basic :) Předpokládám, že jsem byl asi poslední.. Nejsem žádný skutečný programátor, který by se nějak extra zajímal o "čistotu" kódu. Proto musim přiznat, že je to pohodlnější a asi i rychlejší. V assembeleru bych asi ještě byl schopen něco napsat, ale člověk je tvor líný, že.. Kromě asi jednoho případu jsem se totiž již dále nemusel zabývat výslednou kvalitou kódu vygenerovanou překladačem.
Většina překladačů má nějaké demo nebo lite verzi, která je leckdy použitelná a dostupná zdarma. Proto se nedivte, že nepoužívám pouze jeden a jednotlivé konstrukce (zdrojové kódy) používají různé. Je to dáno také časově, kdy se nějaký jiný překladač objeví, doplní další funkce nebo něco podobného.
Uvádím seznam kompilátorů, které jsem někdy v konstrukcích použil - s uvedením omezení ve free verzích (snad si to pamatuju správně). Třeba se to někomu bude hodit, pokud by např. chtěl provést nějakou změnu ve zdrojácích.
- mikroBasic - MikroElektronika
(omezení: 2k zkompilovaného kódu) - PICBASIC - Crownhill
(omezení: 50 řádek zdrojového kódu) - PICSIMULATOR - Oshonsoft
(omezení: 30x spuštění programu)