Česky | English

Karibik 2012 - Vrcholy, vyhlídky | Sv. Martin

Pic Paradis

Nejvyšší vrchol ostrova se jmenuje Pic Paradis (424 m). Přístup na něj je možný dvěma způsoby. Autem se nechá vyjet až téměr pod vrchol. Cesta končí vjezdem k nějaké luxusní vile. Ta je krásně vidět z Philipsburgu, je totiž světlá a jediná v lese na samém kopci. Komu patří jsem se zapoměl Stefana přeptat. V případě velkého štěstí se po okraji cesty najde místo i na zaparkování (odhaduji tak pro 4 až 5 aut).

Pohled na Marigot

Je zde také telekomunikační stožár za plotem, kolem kterého vede stezka odspoda z Loterie farmy. To je ta druhá možnost, jak se sem dostat. Po chvilce pěší chůze (směrem zpátky dolů) je místo s výhledem na Marigot a okolí.

Pic Paradis vrcholové foto

Místo nástupu stezky k vlastnímu vrcholu je zřetelně označeno, nelze ho přehlédnout. Ale kromě telekomunikačních stožárů tady není nic k vidění (k překvapení všech turistů sem příchozích..). V době naší návštěvy se oblačnost nacházela přesně v jejich půlce.

Pic Paradis vyhlídka

Bylo nám divné, že by tomu tak opravdu mělo být, ale po chvíli chození po několik cestách a pěšinách na této náhorní plošině se nám oficiální vyhlídku i s mapou najít podařilo (není totiž úplně nahoře, jak by se čekalo). Někde vzadu by se za lepší viditelnosti měl nacházet ostrov Svatého Bartoloměje.

Pic Paradis vyhlídka

Ani "žádosti do nebes" o rozehnání oblačnosti neměly úspěch :(

Col de l' Anse Marcel

Podle názvu pravděpodobně takové místo na mapě na ostrově nenajdete. Já si ho nevymyslel, ale přepsal z "vyhlídkové mapy". Nicméně již podle názvu je jasné, že se jedná o místo asi v polovině cesty (na přejezdu hřebene) do Anse Marcel. Nelze minout.

Col de Anse Marcel - Pic Paradis ze silnice k vyhlídce

Silnice je relativně strmá a kromě začátku vede téměr po spádnici. Pro lepší představu (alespoň orientační) hrubým odhadem: délka 750 m, převýšení 100 m - taková lehčí sjezdovka :) Podobně jako leckde na ostrově jsou tyto části silnice betonové. Předpokládám, že jediným důvodem je funkčnost, asfalt by asi v těchto teplotách a v tomto sklonu byl na 2 věci.. Upřímně řečeno pro litrový Getz při plném obsazení auta to bylo tak na hranici. Na zpáteční cestě dolů je vidět zmíněný nejvyšší vrchol Pic Paradis (se stožary).

Col de Anse Marcel - Pohled na ostrov Anguilla

Směr na sevezápad nabízí výhled na zátoku Anse Marcel a v pozadí na ostrov Anguilla.

Col de Anse Marcel - Pohled na jihovýchod s mapou

Naopak směr na jihovýchod nabízí výhled trochu bohatší. Ostatně právě v tomto směru je osazena mapa s popisy jednotlivých lokalit.

Col de Anse Marcel - Pohled na ostrov Pinel

Půjdeme-li trochu do detailu, tak spatříme zátoku Cul de Sac, odkud odjíží lodě na doporučovaný ostrov Pinel (ten jsme nestihli), snad za 7 USD. Skoro se zdá, že by se to nechalo přeplavat..

Col de Anse Marcel - Pohled na ostrov Sv. Barloměje

Dominantou je ale jednoznačně ostrov Svatého Bartoloměje (St. Barth), který je za pěkného počasí krásně vidět. Z této vyhlídky je vzdálenost tak 20 km. Opravdu to není daleko - letěl jsem to i s obletem nedalekého Red Rock hill stěží 10 min.

Col de Anse Marcel - Panorama

Malé panorama vypadá asi takto..

Rotary Lookout Point

Podobný pohled, akorát že z výšky pár metrů nad mořem, (nejen) na ostrov Svatého Barloměje je možný také přímo z dřevěné vyhlídky, která se nachází cestou do Oyster Pond.

Observatory of Coralita - Pohled na Sv. Bartoloměje Observatory of Coralita - Pohled na severozápad (směr Grand Case)

Pohled do vnitrozemí, sever ostrova - přibližně směrem na Grand Case.

Observatory of Coralita - Informační tabule

Kromě mapy na zábradlí vyhlídky je zde také informační tabule o tomto místě a okolí (já zaregistroval akorát spolufinancování EU..).

« zpět