Česky | English

Karibik 2012 - Ostatní aneb co se jinam nevěšlo | Sv. Martin

Dostáváme se k části nazvané pel-mel, ostatní aneb co se jinam nevešlo nebo nehodilo.

Obchody, nakupování

Pominu-li nákupy suvenýrů na tržištích a návštěvu jediného pořádného shopu při nákupu karibského rumu ve Philipsburgu, tak nákupování jsme realizovali pouze na civlizovaných místech. Na návštěvu některého z mnoha místních grocery obchodů jsme odhodlání nenašli. Zkusit se má sice všechno, ale s mírou..

US market

Obstarávání žrádla a chlastu (chcete-li slušněji v nepirátské řeči nákupy jídla a pití) bylo kromě prvního nákupu výhradně záležitostí tohoto US marketu, a to min. jednou denně, někdy i dvakrát. Pitný režim je potřeba řádně dodržovat..

US market

Důvodů bylo několik. Každý den jsme jeli kolem, nechalo se zde bez problémů zaparkovat, platba kartou (bez obav a starostí), výhled přímo na letiště Grand Case a především obchod v evropsko-americkém podání. Pro přiblížení třeba něco jako u nás Kaufland.

Sortiment bohatý, nejen francouzké zboží, čerstvé bagety, holandské sýry, irské pivo a také americký juice Tropicana z vymačkaných pomerančů a ne koncentrátu. A to ve všech 3 provedeních (No Pulp, Some Pulp a můj oblíbený Lots of Pulp). Potvrzení toho, že USA ní daleko.

Pošta La Poste

Již z Prahy jsem věděl, že na ostrově existuje min. jedna pošta resp. žlutá cedule "La Poste". Tajným snem ji bylo najít. Obzvláště po té, co jsme na ostrov skutečně dorazili a viděli poštovní roury (schránky) podél silnice (trochu horší podání amerického "poštovnictví") a v kterých jsem si navíc představil obálku (se zálohou 400 USD cash uvnitř) posílanou v lednu.

La Poste

Zda jsme ji potkali, si už nevzpomínám. Ale ve městě Marigot nějaká byla a v Grand Case také. A to dokonce takováto luxusní. Karel s Lenkou využili i její služby. Mě stačilo, že jsem úřad La Poste viděl a zavzpomínal na peripetie a zážitky na České poště při odesílání cenného psaní (oficiální název), routování přes Francii..

Hranice Dutch-French

Protože je na ostrově v podstatě jedna silnice kolem dokola, tak oficiálně označené hranice mezi holandskou a francouzskou částí ostrova jsou dvě (alespoň ty jsme opravdu viděli).

Hranice Dutch-French

Tato se mí líbí více, leží cestou do Marigotu. Přejezd na francouzskou část se nedá nezaznamenat, protože za tímto místem se nachází jediný (asi 2 km dlouhý a rovný) úsek silnice připomínající "dálnici", kde je dovolena rychlost 90 km/h. Vyšší jsem neviděl, ani si reálně nedokážu představit, že by to někde jinde šlo rychleji..

Bydlení místních obyvatel

Místní obyvatelé bydlí na různých místech a v různých obydlích. Nedovolím si tvrdit, že to je nějaký standard nebo že tak bydlí všichni. Vůbec ne, prostě pouze konstatuji realitu, a ta je také k vidění.

Bydlení místních obyvatel

Člověk to zaregistruje a když to je podél hlavní silnice (toto např. ve městě Marigot) a obzvláště, když na to je čas. Což v pondělí odpoledne při traffic jamu a stání nebo poskakování po centimetrech opravdu byl. Z děvčat později vypadlo, že v jistou dobu na ně přišla černá můra, že naše ubytování bude v podobném podání..

Bydlení místních obyvatel

Ne že bychom se vyžívali ve focení a šmírovaní tohoto druhu, to jsme jenom hledali pěkné místo na menší soukromou srandičku pro našeho kamaráda, srandistu a directóra společnosti Finny, výhradního zástupce HONKA. Ahoj Martine :)

« zpět