Česky | English

Karibik 2012 - Marigot (St. Martin)

Ostrov Sv. Martina je rozdělen přibližně v poměru 60/40 na severní část francouzskou (hl. město Marigot) a jižní část holandskou (hl. město Philipsburg). Hodně orientačně jsou uprostřed kopce a kolem dokola jedna silnice. Hranice je na silnici samozřejmě vyznačna, ale to je tak všechno.

Marigot

Hlavní město ležící na severo-západním pobřeží, tedy části francouzské. Obecně je tato část ostrova klidnější.

Historické dělo v přistavu Marigot

Dominantou je přístav a pevnost Fort Louis stojící na kopci nad městem. Z toho přístavu se nechá dostat na okolní ostrovy Anguilla (pravidelně cca každých 45 min) a Sv. Bartoloměje.

Pirátský ručník

V centru města na nábřeží jsou stánky trhovců nabízející převážně suvenýry, oblečení a podobný sortiment. Lenka si přála potkat piráta, tady mu už jsme na stopě :)

Pohled na přístav cestou k pevnosti

Cesta k pevnosti není nijak výrazně vyznačena, ale bez problémů se nechá najít. S postupnou výškou se nabízejí výhledy na ostrov. Vzdálenosti zde nejsou velké. Např. bílá tečka na horizontu uprostřed je radar na letišti Princezny Juliany.

Informační cedule Fort Luis

Před vlastním výstupem po několika schodech k pevnosti nelze minout informační tabuli. Nikde to není psáno a ani to na první pohled nevypadá, ale vstup je volný - tedy zdarma. Tipuji, že od mariny nám výstup nezabral více než 15 min.

Pohled na střed Marigotu z pevnosti Pohled na záliv z pevnosti Pevnost Fort Louis Pohled na vnitrozemí z pevnosti

Odměnou jsou krásné výhledy v celém radiusu 360 ° - od centra Marigotu, přes záliv, vzdálenější ostrov Anguilla (náležící UK), až po vnitrozemí s nejvyšším vrcholem celého ostrova Pic Paradis (424 m).

Dacia Duster Černý jezdec

Nemohu si odpustit také něco z oblasti motorismu. Kousek od nás stála Dacia Duster, projela Škoda Octavia a k vidění byl také černý jezdec (resp. jezdkyně) u dvoukolového oře :) Objem válců 1200 ccm převyšoval objem válců našeho Getzu..

« zpět