Česky | English

Karibik 2012 - Sv. Martin / St. Martin / St. Maarten

Maho Beach

Maho Beach je jednoznačně atrakcí číslo 1 na ostrově (ostatně kvůli tomu jsme sem také jeli, že..). A podle zkušeností kterou mám, tak právě při zmínění přistávajících letadel pár metrů nad hlavami turistů stojících, fotografujících, opalujících, ... na pláži, se zatím každému vždy někde v hloubi duše tento okamžik vybavil. Každý ho někdy viděl. Fotografie jsou notoricky známé na webu nebo v mailových schránkách :)

Air Caraibes: přistání na SXM

První "setkání" nastává pochopitelně již při samotném příletu a to v pozici pasažéra letadla. Přistání na letišti Princezny Juliany, (ICAO: TNCM nebo známější kód letiště IATA: SXM) se provádí výhradně na dráhu 10. Pokud sedíte vlevo, tak jsou vidět známé hotely, resp. celé resorty. Pokud sedíte vpravo, tak ještě známější část pláže a Sunset bar.

Sunset Bar - info cedule..

Tento bar je znám informační "cedulí" (kromě toho, že "těží" z blízkosti dráhy) v podobě surfového prkna, na kterou každý den personál baru vypisuje jednotlivé přílety "widebody" jetů. Lokální linky zde nehledejte.

United & Sunset bar

Snad by v baru mělo být také puštěné rádio s naladěnou frekvencí věže. Ale to nemohu potvrdit. Po dobu naší návštěvy tomu tak nebylo nebo popíjený Heineken na slunci udělal své..

Další zajímavostí baru je free drink pro dámská stvoření, jež přijdou "topless", tedy nahoře bez. Bohužel ani to nemohu potvrdit.. Možná, že v hlavní sezoně by pravděpodobnost byla větší. Každopádně k tomu musí být nutná jistá dávka exibicionismu v krvi, leč si moc nedokážu představit větší koncentraci přítomných a pohotových fotografů a kvalitních fotografických přístrojů na jednom místě. Možná snad zahajovací ceremoniál na olympiádě - akorát s tím rozdílem, že tam jsou z 95 % amatéři-turisté s "kompakty" a bleskem fotící "vzdálené nic" na ploše stadionu..

Danger info - Jet blast..

Pláž samotná a moře je kupodivu čisté. Možná je to tím, že každý den probíhá "úklid" startujícími letadly kategorie "jet". V tomto duchu o tom nepřímo informují také cedule stojící u plotu.

Dokážu si představit, že by zde člověk vydržel většinu času pobytu na ostrově. Ale všeho s mírou. My jsme pláž navštívili 2x. Poprvé čistě informativně druhý den odpoledne při "poznávacím" okruhu ostrovem. Podruhé to bylo již po menší přípravě. V klidu domova (vily) jsem si zjistil aktuální přílety a k tomu jsme také příjezd směrovaly. Nikde to není moc psáno (nebo jsem špatně hledal), ale to nejzajímavější se odehrává někde kolem poledne v rozmezí 3 hodin.

Boeing 747 KLM

To nejzajímavější toho dne mělo být Jumbo KLM (Boeing 747), přistávající původně třetí. Celkem logicky ale byl první a to ještě téměř v době našeho příchodu na pláž. Nemaje zkušeností s reálnou velikostí tohoto "drobečka" a také ovlivněním velikostmi letadel operujících víceméně lokální linky, to dopadlo podle očekávání - ať jsem dělal a a ustupoval, tak se prostě nevešlo.. Fotka kvůli které sem člověk jede nenávratně v pr....

Sunset Bar, Maho Beach

Takže jediná ucházející je čistě z testovacích, kdy je letadlo stále ještě dost vzdálené. Možná, že kdybych zůstal u čelního pohledu, tak by to dopadlo o něco lépe. Ale rozhodně pak není vidět ta mohutnost a krása Jumba. Proto jsem zvolil pohled boční. No nevadí, zkušenost k nezaplacení, třeba někdy příště. Pokud se to někomu bude hodit tato zkušenost, tak jedině dobře. Nikam nechodit a fotit z/od baru. Toť moje rada.

Airbus A340 Air France Airbus A340 Air France

Trošku jsem si spravil chuť při přistání Airbusu A340 (F-GLZJ) Air France na lince z Paříže CDG. Ale Jumbo to prostě není. Na druhé fotce mohou všímavější (a ti lépe vidící) spatřit stojící Evu v bílém tričku (tímto zdravím Honka Czech..) a za ní Lenku v červeném.

Následuje několik fotek bez komentáře..

American Airlines landing (SXM) Winair landing (SXM) US Airways landing (SXM) N6904A landing (SXM) LIAT landing (SXM) Jump, děvčata a aeroplán (SXM) Jet Blue landing (SXM) N773BA landing (SXM) American Airlines landing (SXM)

Na pláži je k vidění lecos, fotí všichni a všechno. Ani já nebyl vyjímkou..

Spotter Karel (SXM) Spotters (SXM)

Spotteři..

tričko: I love mom

A taky něco z jiného soudku - foceno kvůli tričku "I love mom".

Čokoládová..

A ještě něco jiného - foceno čistě kvůli kontrastním barvám :)

Přílety jsou bezpochyby nejpůvabnější, ale i odlety mají něco do sebe. Většina "větších" letadel dříve nebo později odlétá. Poměrně brzo po vzletu během stoupání se točí pravá zatáčka nad moře. Pohled je to taky zajímavý (akorát když jsme vraceli a platili půjčené auto, tak se nám tento pohled naskytnul), určitě by se našlo dobré místo pro focení. Akorát, že by to už chtělo pořádné "sklo" na foťáku. Ale fotka by to byla tutová.

B747 KLM (PH-BFY)

Dráha pro vzlet je většinou RWY 10 (proti horám). Odlétající letadla tudíž dojedou až k Vám a není občas problém vidět pozdrav "divákům" na pláži přímo z kokpitu. Když nevyšlo Jumbo při příletu, tak je třeba si ho užít při odletu.

Maho Beach - B747 takeoff

A to doslova. Sice jsem byl první, kdo vylezl na svodidlo a chytil se plotu. Pak se ale ještě 2 podobní zoufalci přidali :) Karel zvolil stání na pláži ve španělském stylu dráždění býka s dobrovolnou masáží (akupunkturou jemným pískem). Děvčata tuto atrakci vynechala, ale zase zdokumentovala (létající slunečníky se zdokumentovat nepodařilo).

B737-800 Sunwing (Travel Service) 2x B737-800 Sunwing (Travel Service)

Po dobu "zimní" české turistické sezóny jsou některá letadla Travel Service pronajata do Kanady společnosti Sunwing (druhý půlrok snad obráceně). Na fotografii je 2x Boeing 737-800, C-GRKB po příletu a C-GTVG při odletu. Logo za kabinou a winglety zůstávají v "kamufláži" Travel Service.

B757 US Airways (N200UU)

Lety z východního pobřeží USA jsou "denní" záležitostí. Doba letu cca 3 hod, odpoledne jsou zpět.

Cessna 208 Caravan, DHL Cargo (N900HL)

Cessna 208 Caravan, DHL Cargo, zajívavá registrace a ještě zajímavější použitý font "N900HL" na první pohled vypadající jako "N90DHL".

« zpět