Česky | English

Karibik 2012 - platba zálohy ubytování (2/3)

BANKA - II.

Čas oběda, dnes padla volba na buřty na pivě. Už jsem je dlouho neměl, tak alespoň změna chuti. Z oběda odcházim na pobočku ČS, as v Dejvicích. Otevírám dveře a jdu přímo k zdejšímu výhernímu automatu. Přede mnou člověk, chvíli kouká a odchází. Volím 3. řádek (už to umím od rána) a pro změnu koukám já. Mačkám znova a zase kulový. Pán si jenom poodstoupil. chvíli na sebe koukáme a pak ukazuje na velkou TV (kde se asi normálně ukazují pořadová čísla). "Fatal error..". Zda to netisklo lístek z důvodu výpadku systému nebo prostě došel papír, nevim.

Nenechal jsem se zblbnout, abych stál dole jako všichni a zavzpomínal na doby minulé (kde že ty sněhy jsou), kdy ČSas byla několik dlouhých let (nechá se říci i desítky..) mojí jedinou bankou. Proto moje cesta vedla o patro výše. Procházím, vidím obsluha klientů, občas známe červené "X" a mířím za roh. Tam přepážka se symbolem "-" na displeji (alepsoň něco). Nikdo tam (klient). Jdu tedy přímo k mladíkovi (ano i tak se to nechá říct, ale ten "pán" měl opravdu alespoň o 10 let méně..) a táži se ho jakým způsobem je možné se k němu dostat. Je očividně zaražen dotazem, asi 1s nechápe, kouká a poté praví "stačí dole zmáčknout a vzít lístek". Na to mu s úsměvem (doufám) říkám, že jsem mačkal, dokonce 2x, ale lístek nemaje. Patrně z důvodu došlého papíru.

To se mu natolik líbilo, že se otočil a řekl kolegyni vedle, zda "zavolá holkám dolů", kouknul na mě, podává mi ruku a praíi "Ondra Diviš". Vzájemné představení máme pevným stiskem dokončeno a usedám do židle a pravím mu co si žádám. Standardně se optávámm na stav hotovosti USD, zvedá telefon a volá do pokladny (ta je v přízemí) - není problém. chvíli datluje, vkláda 2 papíry do tiskárny, následuje můj podpis a říká: "účet zrušen". Bingo! Chci si vzít ty výplatní "pásky" a jít do pokladny. To mi nedává, že mi je veme a že jde se mnou. Tam samozřejmě bylo pár lidí a tak se našla chvilka i na popovídání. Ptá se, zda obchoduji s USA, tak mu pravim, že ne. Že se jedná čistě o soukromé peníze na dovolenou v Karibiku.

Když se na nás/mě dostala řada, tak papíry dal přímo pokladnímu (ano, byl to zase mladý klučina), přeje mi pěknou dovolenou a odchází. Pokladní sáhne do kasy a vytáhne opravdu slušný balík USD bankovek. Jsem v klidu, hotovost je. Během vteřiny na mě jde zimnice, dobrá polovina balíku jsou bankovky hodnoty rovné celému 1$.. Říkám, že doufam, že nemá v úmyslu mi je dát (to by Veronika asi težko pochopila..). Ptá se, zda chci nějaké větší, říkám ano bankovky 100$ mi stačí. Nemá ani jednu.. Naštěstí padesátky tam už jsou. Odpočítává jich deset a čtyři zmíněné jednodolarovky. V ten okamžik mě došlo, že na účtu samozřejmě byly i nějaké drobné chechtáky, které težko v bance budou mít (proč taky) a ten druhý papír je právě jejich přepočet na CZK. Je to k neuvěření, ale odcházim a v peněžence mám "nových" 504 USD a 15 CZK.

« zpět