Česky | English

Praktické informace

Něco málo praktických informací, které by mohly být přínosné pro další cestovatele. Můj tip je, že ceny jsou obecně tak o 30% vyšší, než na kontinetálním území USA (to se ale asi nechá pochopit).

Meziostrovní lety

Společnosti: Hawaiian Airlines, Go! Airlines, Inter Island

Pokud je mi známo, tak všechny vybírají výpalné v podobě 17 USD za každé odbavené zavazadlo. Údajně se při troše štěstí a drzosti nechá usmlouvat prominutí, jde-li o navazující let mezinárodního. Potvrdit (ale ani vyvrátit) to nemohu, my platili vždy. Ceny letenek jsou dosti podobné, platí, že HA je sázka na jistotu.

Benzín

Tankovali jsme jenom jednou, ale ceny jsem sledoval. Orientační ceny platné k 04/2013 jsou: Oahu (4.1 - 4.2 USD), Big Island (4.3 USD), Kauai (4.5 - 4.6 USD). Obecně nám přišlo, že ceny jsou nejvyšší na Kauai. Neplatí ale vždy.

Ubytování

Kempy jsou jednoznačně volbou číslo jedna, obzvláště pro low cost cestovatele. Servis dostatčný, prostředí až výborné. Ceny jsou defacto stejné, ať kemp provozuje kdokoliv (stát, kraj, soukromník). A to 5 - 6 USD na osobu. Permity je možné vyřídit i na místě, občas se nechá spát zcela gratis. Hotel jsme nezkusili, ale pod 80 USD se snad nedá dostat. Motely typu Super 8, Motel 6, Econolodge, apod. na Havaji vůbec nejsou.

Nákupy

Walmart, Targer, Ace Hardware, McDonald, Tacc Bell, Home Depot, Lowe's a další - v tomto ohledu není žádný problém, rozdíl není žádný. Za zmínku stojí Premium Outlet na Oahu. Columbia ale např. není, Levi's, Izod, Banana Republic, Calvin Klein, .. ano. Výrazně menší než bývá běžné na kontinentu, na utrácení to i tak stačí :)

Znovu zmíním ACE Hardware, kde je jistota sehnání "normální" plynové kartuše pro evropské vařiče - VAR2, Primus a jiné. Je černá a stojí 6 USD.

Atrakce, zajímavosti

Nepřeberná řada, každému se líbí něco jiného, vybírám pár z každého ostrova:

Pearl Harbor (Oahu) - návštěva USS Arizony je zcela zdarma, včetně plavby lodí k památníku. Všechny ostatní "atrakce" se platí. Co je ale důležité: na každý den se rozdává jenom určitý počet vstupenek. Opravdu se vyplatí přijet se ráno, mizí rychle. Přeci jen to je nejnavštěvovanější atrakce na Havaji.

Diamond Head (Oahu) - na vrcholu kráteru je vyhlídka na hlavní město Honolulu. Poslní možnost vstupu je 1 hod před zavírací dobou. Na druhou stranu otevřeno je již o 6 hod ráno, východ slunce je reálný. Potřebná doba na pohodlný výstup, sestup a kochání je cca 90 min.

Volcanoes National Park (Big Island) - jednoznačně láva. Bohužel s jistým ALE - nutnost min. 1/2 dne a jít přes lávové pole od silnice na jihu nebo naopak z vnější strany národního parku (tedy od západu). Více sloužit nemohu, my to štěstí neměli. Park jako takový za to stojí, přenocování luxusní.

Mauna Kea (Big Island) - výjezd an vrchol nejvyšší hory světa z města trvá asi 1.5 hod, od návštěvnického centra cca 30 min. Nechá se to jet i economy, ale Jeepy těžce převažují. Nahoře teplota kolem 0'C. Západ slunce impozantní.

Waimea Canyon (Kauai) - taktéž nazýváno jako Grand Canynon Pacifiku. Náročnost žádná, silnice vede až do výšky 1600 m. Rozhodně silně doporučuji návštěvu dopoledne. V odpoledních hodinách bývá horší počasí.

Kalalau Trail (Kauai) - pro nás vrchol Havaje, trek dlouhý 18 km jednosměrně, náročnost slušná, nutno počít téměř celý den na cestu. Oficiálně je vyžadován permit, dnes bych šel bez něho a řídil se především počasím. Téměr panenské příroda, velmi chráněnné území. Trek patří k nejlepším na světě, některé zdroje mu přiřazují druhé místo.

« zpět