Česky | English

Zajištění předem: auto, ubytování, permity

Půjčení auta

Za louží jsem už párkrát byl, tak je zcela jasné, že jedna z prvních věcí, kterou je potřeba také zajistit je půjčení auta. Asi mi dá každý (kdo není studentského věku s téměř neomezenými časovými možnostmi) za pravdu, že bez auta to ve státech opravdu nejde. Zvláště pokud chceme něco stihnout a vidět.

Ideální doba mi přijde tak 1-2 měsíce předem, to už je v podstatě znám harmonogram cesty a mj. poté také začíná stoupat cena půjčovného. Vše kde jsem dělal rezervaci šlo bez poplatků provést ev. zrušení pár dní před vlastním půjčením. Tož žádný důvod to neudělat zavčas. Lehce se to píše, hůře provádí.. Chodí pešek okolo ... - samozřejmě mi z hlavy vypadlo půjčení na Oahu..

Alamo Big Island - na tomto ostrově defacto začínáme, je největší > tak (ne)logicky největší a "nejžravější" auto, nechť se má americká ekonomika dobře :) Ne, mecenáš nejsem, ale 3 plánované "akce" to určují - South point (zbytečné), Mauna Kea (silně doporučeno) a Waipio Valley (nutné). Potřebujeme 4x4, tedy Jeep Wrangler (Alamo).

Dollar Kauai - jediný trochu otazník je příjezd na Polihale, kam nevede silnice a jak známo, tak "off road" je zakázáno snad u všech společností, tak je to jedno.. Jednou bude také stát přes noc u začátku Kalalau trailu, kde prý občas dojde k neplánované vizitě iteriéru. Takže kategorie economy je dostatečná - kategorie Chevrolet Aveo (Dollar).

Alamo Oahu - nejkratší doba (+/- 2.5 dne) se jeví ideální na vyzkoušení něčeho lepšího, ale normálně nepoužitelného (myšleno čistě prakticky). Co takhle třeba Mustang? Dlouho to vrtalo v hlavě, i byl jsem ochoten za tu srandu dát 2x tolik, než za economy, ale po zjištění, že v půjčovnách nemají V8, ale jenom V6 bylo rozhodnuto a z hlavy jsem to vypustil.. Bohužel nadobro, tudíž objednáno prd, což se zjistilo asi 10 dní před odjezdem. Takže připlatit za blbost a opět Chevrolet Aveo :( (Alamo).

Ubytování

Po zjištění reality, v podobě neexistence motelů bežných "na kontinentu" typu Econolodge, Super 8, Motel 6, apod., nastává shánění informací, jak na Havaji vůbec "přenocovat". Nastává jedno z mnoha poznání, že Havaj není úplně levná destinace. Hotely v podstatě jenom ve velkých městech, cena kolem 100$ / noc spíše spodní hranice.. Tak tudy cesta nevede.

Nastává čas na alternativu - AIRBNB, ubytování v soukromí. Někdo nabízí postel, někdo pokoj, někdo část domu; jenom najít co nám bude vyhovovat, zjistit volný termín. Na každém ostrově chci z několika důvodů jedno spaní v posteli. Trochu hledání a korespondence a ubytování je na světě. Na Oahu není možné rozumně najít pouze 1 noc, tak bereme na všechny tři. Bydlet přímo v Honolulu se nám nechce.

Kostky jsou vrženy, karty rozdány - 5x postel (v plánu původně 3x), 6x stan.

Povolení (permity)

Permity jsou potřeba pro garanci "fleku" v kempu (parku). V zásadě je jedno, zda jde o státní nebo krajský, kapacita je dána a ty lepší bývají rozebrané. Nehledě na to, že nutně potřebujeme mít adresu na první noc. Nějakou adresu totiž musíme uvést do "vstupního" formuláře pro imigračního úředníka. Co si budeme povídat, on je jediný kdo rozhoduje, zda se na území USA člověk podívá nebo ne. Nevim, že by to kdy kdo kontroloval, ale proč dráždit..

Takže máme Hookena Beach Park, dále rezervujeme na poslední noc na Big Islandu v Spencer Beach Park a poslední třetí permit zajištěný ještě z domova je na Kalalau trail. Ten bývá pryč nejrychleji, ač je nejdražší. Paradoxně nebyl vůbec potřeba. V podstatě není člověka, který by ho zkontroloval. Dneska bych se nevázal na termín a šel patrně bez něj dle počasí.

Když je volno, tak se nechá koupit přímo u ranchera při kontrole na místě. A to snad i bez pokuty (přirážky). S tím jsme smířeni a zbytek neřešíme, uvidíme kde vůbec skončíme, je to otevřené - neřešeli jsme, spali bez permitu.

« zpět